Duurzaamheid wordt door veel ondernemers nog gezien als een kostenpost of iets voor de lange termijn. Toch liggen er concrete kansen om nu al geld te besparen, zonder grote investeringen of ingewikkelde trajecten. Vooral op het gebied van bedrijfsmiddelen die vaak over het hoofd worden gezien, zoals verpakkingsmateriaal, valt winst te behalen.
Bedrijfsmiddelen langer laten meegaan
Veel bedrijven vervangen materialen zodra ze beschadigd of versleten zijn, zonder te kijken naar herstel of hergebruik. Dat is vaak een gemiste kans. Pallets en verpakkingen zijn daar een goed voorbeeld van: een pallet met een gebroken plank hoeft niet meteen te worden afgeschreven. Reparatie kost aanzienlijk minder dan nieuwe aanschaf en verlengt de levensduur van het materiaal met jaren, soms tot wel acht jaar bij goed onderhoud.
Bij bedrijven die regelmatig goederen verzenden of ontvangen, lopen deze kosten snel op. Een pallet die na één beschadiging wordt afgeschreven en vervangen, is in feite een investering die voortijdig wordt weggegooid. Wie zicht heeft op hoeveel pallets er in omloop zijn, in welke staat ze verkeren en waar ze zich bevinden, kan gerichter beslissen wat vervangen moet worden en wat nog een tweede leven verdient. Dat verschil tussen ad-hoc vervangen en gestructureerd beheren is precies waar de winst zit.
Grip krijgen op wat er al in huis is
Een belangrijk obstakel bij hergebruik is gebrek aan overzicht. Veel bedrijven weten niet precies hoeveel pallets, kratten of andere verpakkingsmiddelen ze bezitten, laat staan in welke conditie deze verkeren of waar ze zich in de keten bevinden. Zonder dat overzicht is besparen op basis van hergebruik lastig te organiseren: je kunt niet optimaliseren wat je niet meet.
Foresco biedt hiervoor met Collect, Repair & Re-use een digitaal platform dat inzicht geeft in de locatie, het type en de staat van pallets binnen een bedrijf of keten. In plaats van losse Excel-bestanden en handmatige tellingen, ontstaat een actueel beeld van wat er beschikbaar is en wat aan onderhoud toe is. Dat overzicht werkt twee kanten op: het voorkomt onnodige nieuwe inkoop wanneer er nog bruikbare pallets op voorraad blijken te staan, en het signaleert tijdig wanneer reparatie nog wel loont en wanneer niet meer. Voor bedrijven met meerdere vestigingen of een wisselende voorraad aan pallets scheelt dat in de praktijk al snel een deel van de jaarlijkse inkoopkosten.
Regelgeving als aanleiding, niet als last
De Europese verpakkingsregels, waaronder de PPWR en CSRD, verplichten bedrijven de komende jaren om beter inzicht te geven in hun verpakkingsstromen en de mate van hergebruik. Dat klinkt voor veel ondernemers als extra administratieve last. Maar wie deze verplichting als aanleiding gebruikt om verpakkingsbeheer te stroomlijnen, plukt daar op meerdere fronten de vruchten van: minder afval, lagere kosten en een rapportage die al klaarstaat wanneer de regels daadwerkelijk ingaan.
Voor bedrijven die met meerdere partijen in de keten werken, zoals leveranciers en klanten, biedt dit ook praktisch voordeel. Klanten kunnen doorgeven hoeveel pallets ze nog hebben staan, waarna deze weer worden opgehaald, hersteld en opnieuw ingezet. Dat scheelt niet alleen inkoopkosten, maar ook onnodig transport van nieuw materiaal heen en gebruikt materiaal terug. Juist die keten-brede aanpak maakt het verschil tussen een bedrijf dat zelf zijn eigen pallets beheert en een bedrijf dat het hele circuit, inclusief de stroom richting en vanaf klanten, in beeld heeft.
Klein beginnen, concreet resultaat
Duurzaam ondernemen hoeft niet te beginnen met een grote strategie of dure certificering. Voor veel bedrijven is het slimmer om te starten bij de middelen die dagelijks worden gebruikt, zoals verpakking en pallets. Door hier grip op te krijgen, ontstaat vaak binnen afzienbare tijd een meetbaar resultaat: minder inkoop, minder afval en een lagere ecologische voetafdruk. Het aantoonbare karakter van deze besparing is meteen ook de reden waarom het een logisch startpunt is: de resultaten zijn concreet te maken in plaats van af te hangen van schattingen.
Bedrijven als Foresco laten zien dat duurzaamheid en kostenbesparing goed samen kunnen gaan, mits er structureel naar het gebruik van materialen wordt gekeken. Wie klein begint bij de eigen bedrijfsmiddelen, legt daarmee een concrete basis voor verdere stappen richting een duurzamere bedrijfsvoering.

Almar Fernhout, hoofdredacteur met 15+ jaar ervaring in duurzame lifestyle-journalistiek. Almar werkt nu niet alleen voor De Betere Wereld, maar is ook oprichter van We Smyle. Een ander bedrijf waarmee hij een betere wereld voor iedereen wil creëren. Lees hier meer over Almar.